top of page

İlişkilerde Değer Görmek.

İlişkinizde değer görmek için çabalayan, karşı tarafın istekleri doğrultusunda hareket eden, ondan karşılığını alamasa da jestler yapan ‘sadece verici’ biriyseniz. Alt inanışlarınızı gözden geçirmenizin vakti gelmiş demektir.İlişkilerimizi ve bütün hayatımızı alt inanışlarımıza göre yaşıyoruz. Tepkilerimizi, kararlarımızı, seçimlerimizi buna göre yapıyoruz.


Peki nedir bu alt inanışlar:


Eşinden değer görmek için ‘’Onu hep mutlu etmeliyim’’ inancına sahip olan birini düşünelim. Bu kişi karşı tarafın sevgisine layık olmak için doğal olarak onun koyduğu şartlara uymaya çalışacaktır. Diğer yandan ‘’Karşımdaki benimle mutlu olmalı’’ inanışına sahip birini göz önüne alalım. Bu kişi ise ilişkisinde karşı tarafı mutlu etmek adına kendinden ve sınırlarından vazgeçmeyecektir.


(Aşırı derecede teslimiyet gibi, teslim olamama durumu da önemlidir bir dahaki sefere bu konuyu yazacağım. Neyse devam edelim.)Peki bu alt inanışları değiştirebilir miyiz?

İnandığımız şeyler işe yarıyorsa inanmaya devam ederiz. İnanmaya devam ettikçe işe yarayan düzen devam etmiş olur. Bu yüzden uzun süreli inanılan köklü inanışların değişim ancak diğer inanışların da kazançlı olmasıyla son bulur. Yani bir ateşi kibritle yakıyorsanız ancak çakmak bulduğunuzda kibriti bırakabilirsiniz. Bu yüzden farklı bir strateji(çakmak) bulana kadar gerçekleşen değişimlerin devamlılık gerektirdiğini ve bu strese dayanırken kazanımların ancak bu sürede görüleceği unutulmamalıdır.Karşınızdakinin sizde ulaşacağı bir seviye bırakın.


İnsan sevdiğiyle her şeyi yapmak istiyor. Her yeri görmek, en güzel duyguları yaşamak fakat şu var ki duygular ve yaşantılar biz kabul etmesek te tükeniyor. Güzelliği burada. Bu yüzden ilişkiyi ve hedefleri seviyeye bölmek, her zaman için ulaşılacak bir hedef bırakmak, tutkuyu dinamik tutacaktır. Kademeli bir gidişat tıpkı oynamayı sevdiğimiz oyunlar, okuduğumuz bir kitap, izlediğimiz bir dizi gibi bizi bir sonraki bölüme geçmek için heyecanlandıracak ve çaba harcatacaktır.


Değer görmek istiyorsanız, değer verene iyi bakın.


Herkes istediğiniz şekilde değer vermeyi bilmeyebilir, öğrenmemiş olabilir veya tamimiyle yapmak istemiyor olabilir. Bunları ayırt etmek mühimdir çünkü öğrenmemiş birini yapmak istemiyor olarak algılamak şevkinizi enerjinizi ve ilişkilerinizden beklentilerinizi bitirir.


İlişkinizi eğitin:

Herkes önünüze hazır gelmez. Bazen beklentilerinizi belli ederek, doğru tartışarak, ödüllendirerek değiştirin geliştirin. Ben bununla uğraşamam diyorsanız ya hala bir ilişkiye hazır değilsinizdir ya da eğitmeyi çok denemişsinizdir.Peki değer görmek için ne yapmam lazım?

-Karşınızdakinin ilişkiniz ve sizin için emek vermesine izin verin. (onun yapacaklarını yapmanız kendisini rahatlatmaz veya mutlu etmez aksine mutlu etme becerisini tembelleştirir.)-İlişkilerde güven önemlidir fakat karşı tarafın kaybetme kaygısını bir nebze üzerinde taşıması faydalı bir sınır oluşturabilir. (Bu durum onu kıskandırmak için güven sarsma denemeleriyle çok karıştırılır. En yalın açıklaması ise kişinin ilişkisi dışında kendi hayatına da sahip olmasıdır.)- Kendinize değer verdiğinizi karşı tarafın hissetmesini sağlayın. Bunu kişisel bakımınıza özen göstererek. Hayatınızda kendinize özel bir bölüm açarak hissettirebilirsiniz. Sevdiğinizi hayatınızın her noktasına almak zorunda değilsiniz. (Bu noktada ‘’ yoksa beni sevmiyor musun?’’ başlığı altındaki duygusal manipülasyonlara dikkat!)

-Sizin kendinize göstermediğiniz değeri bir başkası size göstermeyecektir.-Soğuk davranmayı sınır koymak olarak algılamayın. Tepkilerinizi suskunluğunuzla değil talepleriniz ve yapıcı eleştirilerinizle dile getirin. (ki eşiniz sizin duyulmama üzüntünüzü ‘’trip attığınızı’’ düşündüğü bir kavgaya dönüştürmesin.)
-Psikoloğunuzla değersizlik hissiniz üzerine çalışmanız alıştığınız ilişki kurma biçiminizi anlayıp bunu düzenlemenize yardımcı olacaktır.1.294 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page