top of page

Psikolojik desteğe ikna edemediklerimiz…

Seanslara başlamaya ikna edilmeye çalışılan kişilerle çok çalıştım ve hala çalışmaktayım. Mesleğimin en sevdiğim anı ne diye sorsalar direnç ile gelen bir danışanın ilk görüşme sonrasında bir sonraki seansın tarihini sormasıdır herhalde çünkü görüşmelerde akıl almadığını, haklı ya da haksız aranmadığını ve kontrolün kendi elinde olduğunu anladıkları zaman onları büyük bir ön yargıdan kurtardığımı hissediyorum. Belli ön yargılar şunlar:


-Zaten bildiklerimi söyleyecek.

-Beni suçlu bulacak.

-Eleştirileceğim.

-Hasta değilim.

-Benim derdimi nasıl anlayacak.

-Elalem ne der?


ve daha birçok önyargı sıralanabilir. İşin enteresan kısmı terapiye direnç sahibi insanların çoğunun terapiden fayda alma olasılığı daha fazla. Yani direnç yaratan düşünceyle çalışmak karşınızdaki kişinin hayatına daha çok etki ediyor ve böylece değişim daha kolay oluyor.


Yukarıdaki ön yargılara tek cümlelik cevaplar verilebilseydi.


-Bildiklerini değil uygulayamadıklarını fark edeceksiniz.

-Seni yargılamayacak.

-Terapide taraf tutulmaz.

-Seni yoran ve çıkmaza sokan bir şeyler hakkında destek alabilirsin.

-Karşındaki kişi yaşadıklarını yaşamamış olabilir haklısın ama bir kalp doktoru olmak için kalbinden rahatsızlanmaya gerek yok.

-Görüşmeler gizlilik esasına dayandığından el alemin haberi olmayacaktır.


Birini terapiye nasıl ikna edebileceğiniz konusuna gelirsek:


Hiçbir psikolog eş dost tavsiyesiyle yönlendirilen kişiye zorla terapi yapamaz. Yapmamalıdır. Zaten işe yaramaz. Bu yüzden kişinin kendi isteği sürecin devam ettirebilmek için önemlidir. Bu yüzden ilk görüşmelerde karşımdaki kişinin bana katılmasına önem veririm. Tek başına çıkılan bir yolculuk terapiste ve danışana sadece zaman ve maddi kayıptır. Bu yüzden tanıdıklarınızı terapiye yönlendirirken seçenek belirtebilir ve onları ilk seanslarına dahil edebilirsiniz. Sonrası kendisi ve terapisti arasında bir planlama olacaktır.Not: Kayıplar yaşamış veya ilişkisel kayıp aşamasındakiler terapiye karşı direnen kişilerde bir kırılma noktası olabiliyor. Yani ‘benim ne işim olur psikologla’ diyen bir kişi eşinin ayrılık kararı sonrası en azından deneyeyim deyip beklentilerinin üstünde faydalar alabiliyor. İşi bu raddeye bırakmamakta fayda var.

172 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page